
Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?
Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A terhességi cukorbetegség kezelése komplex feladat
-A terhességi cukorbetegség kezelésének célja, hogy az optimálist minél jobban megközelítő vércukorszintet biztosítva csökkentsük az anyai és a magzati kockázatot. Ez egy rendkívül komplex csoportmunka. A gesztációs diabetesesek gondozásában a kismama nőgyógyászának, a diabetológusnak és a dietetikusnak, valamint a mozgásprogramot kidolgozó szakembereknek (mozgásterapeuta, gyógytornász) is fontos szerepe van – dr. Porochnavecz Marietta. Természetesen elengedhetetlen a kismama közreműködése, és a szakemberek által javasoltak pontos betartása. Kismamák esetében a 24-28. terhességi héten végezzük az orális vércukorterhelést. Amennyiben azonban a várandósságot megelőzően inzulinrezisztenciája volt a kismamának, vagy előző terhességében gesztációs diabétesz igazolódott; az életkora 35 év feletti, nagy a testsúlya, vagy az elsőfokú rokonok között diabeteszes van, akkor ettől hamarabb, már a 12-14. héten sor kerülhet erre a vizsgálatra
A magas vércukorszint a babának is káros
-Kezeletlen terhességi cukorbetegség esetén a magas anyai vércukorszint szabadon átjut a lepényen, eléri a magzatot, és fokozott inzulinelválasztást indít el. Az inzulinról tudni kell, hogy nemcsak a cukoranyagcsere normál működésének fenntartásában kap szerepet, hanem növekedési faktorként fokozza a tápanyag- és zsírraktározást is, és a magzat fokozott növekedéshez, makroszómiához (nagysúlyú magzathoz) vezet. Ez számtalan kockázatot rejt a kismamára és a babára nézve is: megnövelheti a szülés során bekövetkező sérülések, többek között a vállelakadás és karidegek sérülésének rizikóját is. A súlygyarapodás a baba hasi szerveire is hatással lesz: mája, lépe és szív szintén megnagyobbodhat. A születést követően a babánál hypoglikémia kockázata állhat fenn. Később élete során pedig hajlamosít túlsúlyra és elhízásra, valamint a cukorbetegségre.
Tartsuk kordában a vércukorszintet!
-A 2008-ban publikált HAPO (Hyperglycaemia and Adverse Pregnancy Outcomes) vizsgálatban közel 23 000 terhesség kimenetelét vizsgálták meg. Világossá vált, hogy a várandóság alatti magasabb vércukorértékek jelentős szövődményekkel járhatnak. Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy nem a terhességi diabétesz jelenti a kockázatot, hanem az, ha a kismama vércukorszintje tartósan magas, és nem sikerül megfelelő szinten tartani. A gesztációs diabétesznek a várandósság minél korábbi időszakában való kiszűrése, az érintett kismamák terhesség alatti gondozása és megfelelő kezelése tehát kiemelten fontos. Enyhébb esetben elegendő a megfelelő diéta a vércukorszint normalizálásához. Súlyosabb esetben inzulinpótlásra is szüksége lehet. A diéta mellett a rendszeres mozgás jelentőségére is fel szoktuk hívni a figyelmet, hiszen bizonyítottan javítja az izomsejtek inzulinérzékenységét. Általános ajánlásként azt javasoljuk, hogy – szakemberrel egyeztetve – hetente legalább 150 perc közepes intenzitású mozgást, valamint kétszer harminc perc erősítő gyakorlatot (kismamajóga- vagy torna) érdemes beiktatniuk.
-A terhességi diabétesz életmódváltással, megfelelő étkezéssel és rendszeres mozgással jól kezelhető. A kismama és a baba egészségének érdekében azonban érdemes betartani a szakemberek által ajánlott diétát és mozgásprogramot. Gesztációs diabétesz esetén kiemelkedően fontos a vércukor rendszeres ellenőrzése, önkontroll végzése is – hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialista.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Glükóz 11,2 mmol/1
Hemoglobin A-1C(HBA1c) 7.3%
HBA1c (IFCC) 56,6 mmol/mol
Bilirubin, totál 20,2 umol/I
-Triglicerid 3,25mmol/1
-WT süllyedés 18mm/h
-Monocyta % 10,6 %
-RDW 15,1%
Vizelet kémia:
glükóz Pozitív mmol/1
Glukóz,vizelet 226,00 mmol/1
Friss vizeletből
Ez utóbbi aggaszt leginkább,bár nem tudom mennyire befolyásolja a eredményt,hogy a Synjardi ki pisilteti a cukrot a szervezetből, vagy nem!?
Kérném tisztelettel a véleményüket!
Üdvözlettel : Gulyás András
Synjardy mellett természetes, hogy van a vizeletben cukor, ez az egyik alkotóeleme a gyógyszernek amit az empagliflozin okoz. Ilyenkor nincs értelme a vizelet cukor vizsgálatának. A vércukor értéke viszont magasabb, a HbA1c értéke elfogadható. A Diaprel MR tablettát reggel javasolom, mind a két tablettát, mert ez 24 órás hatású gyógyszer. Magasabb triglycerin szint miatt gyógyszeres kezelést javasolok.
Üdvözlettel:
Dr Porochnavecz Marietta